Vyžít s málem je výhodnější. Síla minimalismu.

Minimalismus se zaměřuje na to, co je důležité a co nejvíce potřebujete k tomu, abyste žili naplněný život s co nejmenším stresem. Odstraňování věcí ze života vám umožní zaměřit se více na rodinu, přátele, osobní cíle a zájmy, a dokonce vám může pomoci ušetřit peníze. Když snížíme nutkání kupovat nebo si nebudeme schovávat nepotřebné předměty, snížíme tak nepořádek v našich domácnostech a ušetříme své peníze pro lepší možnosti.

Pokud toužíte žít život jednoduše, abyste měli více času, energie a financí dáme vám několik tipů, jak začít. Pokud nemáte ještě tuto potřebu, nevadí. Možná vám, ale nějaký z těchto tipů pomůže, aby byl váš život klidnější a uspokojující.

1. Jaký je váš cíl?

Co očekáváte od minimalistického životního stylu? Zapište si, co chcete získat. Je to čas? Finance? Pocit svobody? Mějte na paměti tyto cíle a vracejte se k nim, jakmile začnete provádět změny.

2. Začněte pomalu

Změna je těžká. Dokonce, i když jste připraveni dosáhnout svého cíle, je velmi jednoduché vrátit se ke starým komfortním návykům. Pokud se jedná o zbavení se nepotřebných předmětů, začněte úklidem skříně nebo kuchyňských zásuvek. Řešte jednu celou místnost najednou, a pak jděte na další. Přemýšlejte o dalších způsobech, jak můžete využít minimalismu. Prozkoumejte své fyzické, emocionální a duchovní aspekty svého života.

 3. Spusťte čištění

Jaké oblečení je velikostně mimo vás nebo je opotřebené? Máte duplikáty některých položek? Co jste nepoužil(a) během šesti měsíců až jednoho roku? Začněte s těmito položkami. Oblečení můžete darovat např. charitativním obchůdkům ADRA. Na tomto odkaze najdete seznam adres: charitativní obchůdky ADRA. Tímto darem můžete vylepšit život někoho, kdo je v nouzi a vylepšit jeho situaci. Další výhoda minimalismu.

4. Jděte digitalizovat

Někteří z nás máme rádi knihy, časopisy nebo CD či DVD. Přemýšlejte nad tím, které knihy, časopisy, CD a DVD jen zabírají místo. Místo toho si můžete koupit malý pevný disk a tyto věci si na něj uložit. Je to, ale na zvážení. Ne všechny knihy jsou v elektronické podobě – hlavně ne ty starší. Ale určitě se něco zbytečného najde.

5. Plán jídla

Možná, že to zní hloupě, ale plánování jídla vám může ušetřit spoustu času a peněz. Už žádné chození do obchodu několikrát týdně. Už žádné drahé přísady na jedno jídlo. Zapište si týdenní jídelní lístek a držte se ho. Dejte svému tělu jednoduchá a zdravá jídla, které vám chutnají a jsou cenově dostupné. Ušetříte spoustu času a peněz, které byste utratili za zoufalé pokrmy.

6. Sledujte svůj rozpočet

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak přijmout sílu minimalismu, je jednoduché sledování vašeho rozpočtu. Nastavte limity vašich výdajů a dejte si cíl uspořit jistou částku. Šetřete na něco, co by obohatilo váš život. Milujete návštěvu divadla, koncerty nebo rádi cestujete? Je váš cíl mít finanční polštář, kdyby se stalo něco neočekávaného? Nekupujte si věc, kterou nepotřebujete. Dejte své peníze na něco, co bude prospěšné pro váš život.

Doporučujeme webové stránky https://office.lasakovi.com, kde si můžete stáhnout tabulku Rodinný rozpočet zdarma. Klikněte zde: Rodinný rozpočet

Začít u malých věcí je začátek úspěchu.

 

7. Zamyslete se

Uvědomte si, že je úplně v pořádku koupit položky, které potřebujete. Věci se opotřebovávají a budete je muset znovu koupit. Zamyslete se nad každou položkou. Např. se ujistěte, jak často budete nosit košili, kterou si chcete koupit. Pokud se vám košile zničí, kupte si jednu, která ji nahradí. Nekupujte věci vyloženě drahé, ale ani levné. Dívejte se na kvalitu. Můžete si koupit mikinu za 300kč, ale budete ji nosit jenom párkrát, protože se rychleji zničí. Ta dražší, vyrobená z kvalitních materiálů, vydrží déle.

8.Využijte další oblasti

Aplikujte zásady na další oblasti vašeho života. Odeberte si aplikace a upozornění z telefonu, které nepotřebujete. Odhlaste se z newslettrů, které vás pokoušejí nakupovat. Projděte digitální soubory a odstraňte kopie. Např. pokud máte deset fotografií hradu, které jste navštívili, najděte si nejkrásnější a ostatní odstraňte.

Minimalistický život nabízí mnoho výhod. Použijte tyto tipy, abyste využili minimalismu a dejte nám vědět, jak tyto postupy zlepšují váš každodenní život!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *